Jak i kiedy stosować ortezę?

0 Shares
0
0
0

Wypadki chodzą po ludziach – powiedzenie tak znane i popularne, a co gorsze prawdziwe. Każdy z nas kiedyś zwichnął nadgarstek, skręcił kostkę lub co gorsze złamał rękę. To chyba najczęstsze uszkodzenia ciała, jakie nas spotykają. Pytanie jak pomóc sobie w czasie kilkutygodniowej rekonwalescencji? Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach stała się orteza, która potrafi ułatwić życie w tym trudnym czasie.

Czym jest orteza i kiedy ją stosować?

Orteza to nic innego jak aparat ortopedyczny stabilizujący staw lub jakiś odcinek ciała. Bardzo często stosowany jest zamiast znanego nam dobrze opatrunku gipsowego. Jednak gips to przeżytek i nie daje takich możliwości i wygody jak nowe technologie. Ze względu na różne konstrukcje (sztywne, półsztywne i elastyczne) zastosowanie ortezy jest wszechstronne. Najpopularniejsze rodzaje to orteza na kolano oraz orteza na kostkę. Zastosowanie opcji ortezy zamiast tradycyjnego gipsu zdecydowanie ułatwia wtedy chodzenie i komfort podczas rekonwalescencji. Fenomen aparatu polega na wykorzystaniu poduszek powietrznych zamkniętych w miękkim materiale jako formy stabilizacji. Konstrukcja ta pozwala na zabezpieczenie skóry przed odparzeniami i otarciami tak częstymi w wypadku noszenia tradycyjnego gipsu. Ze względu na ogromną wygodę noszenia ortezy wykorzystywane są również u osób z dysfunkcjami neurologicznymi czy chorobami reumatycznymi.

Rodzaje ortez – dobierz do swoich potrzeb.

Ze względu na przeznaczenie ortez oraz funkcje, które mają pełnić, możemy wyróżnić kilka podstawowych ich typów.

Ortezy kręgosłupa:

Odcinka szyjnego – kołnierz
Odcinka piersiowego – gorset ortopedyczny
Odcinka lędźwiowo-krzyżowego

Ortezy kończyny górnej:

Stawu barkowego
Stawu łokciowego i przedramienia
Słoni i stawu nadgarstkowego

Ortezy kończyny dolnej:

Stawu biodrowego i uda
Stawu kolanowego i podudzia
Stawu skokowego i stopy

Ortezy produkowane są w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować ja do każdej osoby. Istnieją również producenci, którzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającym klientom i dostosowują swoje wyroby bezpośrednio do potrzeb pacjenta. Dzięki temu z łatwością można wykorzystywać ortezy również wśród dzieci i młodzieży.

Ortezy przyszłością ortopedii?

Zdecydowanie tak! Rynek ortez z roku na rok się rozwija. Dzięki nowoczesnym technologiom ortezy znajdują coraz większe zastosowanie. Już teraz ortezy pozwalają na lekkie i komfortowe usztywnienie, nieograniczające ruchów, które pozwala na pozostanie w aktywnym stylu życia oraz na wygodę snu. To rozwiązanie, które z czasem w pełni pozwoli wyprzeć z naszej pamięć tradycyjne problemy związane z noszeniem gipsu.

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *