Jak sprawdzić jakość oliwy z oliwek w sklepie?

0 Shares
0
0
0

Włoskie oliwy z oliwek cieszą się ogromną popularnością. Zasługują one na uznanie ze względu na swoją wysoką jakość i walory smakowe. Mają też wiele składników odżywczych, które sprawiają, że są wartościowym dodatkiem do diety. Warto stosować je do sałatek, makaronów, a nawet do chleba. Czasami jednak trudno jest rozróżnić dobrej jakości oliwę z oliwek od takiej, która jej nie dorównuje. Są jednak sposoby na to, by sprawdzić jakość oliwy jeszcze przed jej zakupem. Jak to zrobić bez otwierania butelki?

Sprawdź kolor

Najlepszej jakości jest oliwa z pierwszego tłoczenia. Nie ma ona bardzo charakterystycznego koloru, więc czasami trudno jest ją rozpoznać na pierwszy rzut oka. Kolor oliwy jest uzależniony od gatunku oliwek, ich stopnia dojrzałości oraz metody tłoczenia. Oliwa może mieć kolor od zielonego, aż do żółtego. Żółtawa zwykle jest uzyskiwana z czarnych i bardzo dojrzałych oliwek. Trzeba jednak pamiętać, że koloru czasami nie można sprawdzić, bo oliwa jest wlana do butelki w ciemnym kolorze.

Odpowiednie przechowywanie

Przede wszystkim dobrej jakości oliwa extra virgin nie może być przechowywana w plastiku. Tworzywa sztuczne to największy wróg oliwy, więc jeśli widzisz ją zapakowaną w plastik – nie kupuj. By produkt utleniał się najwolniej, powinno się pakować go wyłącznie w puszkę albo hermetycznie zamykaną szklaną butelkę. Dobrze jest też używać ceramicznych naczyń, choć zwykle w sklepach nie są one dostępne.

Kwasowość oliwy

Na etykiecie dobrej jakości oliwy powinna znajdować się informacja także o kwasowości oliwy. To ona informuje o tym, ile kwasów nasyconych jest w samej oliwie. Im jest ona niższa, tym mniej kwasów znajduje się w produkcie. Kwasowość jest mierzona zaraz po tłoczeniu albo jeszcze w jego trakcie, a później się zmienia… ale to właśnie na jej podstawie można określić czy oliwa kwalifikuje się do kategorii virgin, czy extra virgin. Jeśli kwasowość jest na poziomie powyżej 0,8%, to oliwa jest virgin. Jeśli kwasowość mieści się w przedziale od 0,2% do maksymalnie 0,8% oliwa może być nazywana extra virgin i powinna być najwyższej jakości.

Data tłoczenia

Na dobrej jakości oliwie powinna znaleźć się informacja nie tylko na temat daty ważności produktu, ale też daty jego tłoczenia. Oliwę powinno się spożyć od 1,5 do 2 lat po tłoczeniu. Jeśli na opakowaniu nie ma informacji o dacie tłoczenia, to warto zachować szczególną ostrożność, bo produkt może okazać się już dość stary i nie będzie miał on odpowiednich wartości odżywczych oraz pożądanego smaku.

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like