O żywności bio, która inaczej nazywana jest ekologiczną, słyszał chyba już każdy. To właśnie takie produkty rolne są teraz bardzo promowane i zachęca się ludzi do tego, aby z nich korzystali i kupowali je na co dzień, a nie tylko od święta. Czym tak naprawdę jest żywność ekologiczna? Dlaczego kosztuje więcej?
Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla osób, które chciałyby wprowadzić więcej dobrych składników do swojej diety.
Czym jest żywność ekologiczna?
W każdym pierwszym lepszym markecie można znaleźć produkty bio. Najczęściej są one oznaczone naklejką lub specjalną pieczątką, która została wybita na skórce owocu lub warzywa. Produkty te bywają też pakowane na tackach, niestety w folię, która raczej nie ma wiele wspólnego z ekologią. Co charakteryzuje ich wygląd? Z reguły owoce lub warzywa ekologiczne są mniejsze od tych, które można dostać na innych półkach. To jednak ma świadczyć o ich zdrowym pochodzeniu, ponieważ są one uprawiane bez użycia różnych nawozów, które mocno przyspieszają wzrost.
Jak powstaje żywność ekologiczna?
Aby produkty można było uznać za ekologiczne, muszą być uprawiane w ściśle kontrolowanych warunkach. Istotne jest to, aby zdrowe były już same nasiona, które będą pochodziły również z ekologicznych owoców i warzyw. Stawia się na naturalne metody uprawy, nie stosuje się pestycydów oraz innych sztucznych nawozów, które chronią przed chorobami oraz napędzają wzrost. Wykorzystywane są naturalne nawozy, na przykład obornik, różnego rodzaju nawozy płynne pochodzenia roślinnego (z pokrzyw ). Taki sposób uprawy sprawia, że owoce i warzywa nie rosną tak wielkie i imponujące, ale jednocześnie są zdrowe i bezpieczne. Trzeba zwrócić uwagę na podłoże, w którym się je uprawia. Niestety trudno mówić o ekologicznych produktach wtedy, gdy rolnik uprawia rośliny na terenach, które same z siebie są mocno zanieczyszczone. Mowa tutaj o gruntach leżących na przykład w pobliżu dużych zakładów przemysłowych.
Ekologiczne produkty nabiałowe i bakalie
Nie tylko owoce i warzywa mogą być ekologiczne. Coraz częściej w sklepach można spotkać produkty nabiałowe, które mają etykietę z kluczowym słowem bio, a także ekologiczne bakalie. Te ostatnie nie zawierają cukru, którym często dosładza się bakalie, a także mają ciemniejszy kolor, są bardziej pomarszczone i często mniejsze. Różnicę łatwo dostrzec na przykład na morelach. Ekologiczne morele mają bardzo ciemny kolor, wyglądają zupełnie inaczej niż te słoneczne pomarańczowe, które zwykle można znaleźć na sklepowych półkach.
Po co właściwie kupować żywność ekologiczną? Po to, aby zachwycać się pysznym naturalnym smakiem, ale też dostarczyć swojemu organizmowi coś naprawdę zdrowego, co pozbawione jest sztucznych konserwantów i dodatków.